Izolacja fundamentów w starym domu

Nieprawidłowo wykonana izolacja fundamentów – termiczna i przeciwwilgociowa, jest często spotykana w starym budownictwie. Dekady temu dostęp do wysokiej jakości materiałów był mocno ograniczony. Poza tym technologie były nieporównywalnie mniej zaawansowane niż obecnie. Czy właściciela leciwego domu zawsze czeka kosztowne i pracochłonne odkopanie fundamentów? Niekoniecznie… Przedstawiamy sprawdzone sposoby na to, jak ocieplić fundamenty starego domu oraz jak dokonać hydroizolacji fundamentów. Również od środka budynku, bez prac ziemnych.

Izolacja fundamentów w starym domu – metody

Istnieją różne sposoby na izolację fundamentów. Wybór danego rozwiązania powinien zostać poprzedzony szczegółową ekspertyzą, aby zminimalizować ryzyko naruszenia statyki i stabilności konstrukcji oraz analizą warunków wodnych i gruntowych na terenie, na którym stoi dom. Najczęściej stosowana metoda wiąże się z odkopaniem, wysuszeniem, zabezpieczeniem i ponownym zasypaniem fundamentów. Niezbędna jest zarówno pionowa izolacja fundamentów, jak i izolacja pozioma – chroniąca mury przed kapilarnym podciąganiem wody. Jeśli nie ma możliwości wykonania izolacji poziomej w sposób tradycyjny, można sięgnąć po metodę iniekcji krystalicznej. Technologia ta polega na wprowadzeniu do wcześniej wywierconych otworów specjalnego iniektu z aktywatorem krzemianowym. Uszczelnia on wszystkie pory materiału budowlanego. W ten sposób odtworzona zostaje izolacja pozioma fundamentów. Iniekcja krystaliczna nadaje się także do odtworzenia izolacji pionowej, gdy inwestor nie chce lub nie może odkopać fundamentów. W starym budynku z piwnicą prace można przeprowadzić od środka poprzez zaizolowanie ścian piwnicznych. W krótkim czasie i przy niewielkich nakładach finansowych wielu inwestorów uzyskuje w pełni satysfakcjonujące rezultaty.

W jaki sposób zabezpieczyć fundamenty w starych domach?

Podczas prac, zwłaszcza w bardzo starym budynku i o delikatnej strukturze, trzeba uważać, by nie naruszyć jego stabilności. Po odsłonięciu wymaganego odcinka, zawilgocone fundamenty należy osuszyć, a następnie oczyścić z zabrudzeń i odpadających fragmentów. Kolejne etapy prac to:
  • wyrównanie ściany z uzupełnieniem ubytków mineralną wodoodporną zaprawą,
  • wykonanie właściwej warstwy hydroizolacyjnej (do wyboru pozostają różnorodne rozwiązania gwarantujące bezwzględną szczelność),
  • wykonanie izolacji termicznej,
  • zastosowanie folii kubełkowej, która chroni izolację termiczną przed czynnikami atmosferycznymi. /li>
Zwieńczeniem prac jest zasypanie fundamentów z wykorzystaniem żwiru lub piasku zamiast ziemi (ze względu na lepsze właściwości drenujące). Żwir lub piasek w wierzchniej partii zasypu pełni rolę opaski.

Jakie materiały potrzebne są do izolacji fundamentów w starych domach?

Materiały do ocieplenia fundamentów i ich zabezpieczenia przed wilgocią powinny być dopasowane do indywidualnych wymagań projektu, w szczególności do metody, na jakiej się pracuje oraz do warunków wodnych i gruntowych w miejscu inwestycji. Dlatego zarówno dobór technologii i materiałów, jak również realizację prac najlepiej powierzyć profesjonalistom. Fachowcy sięgają po różnego rodzaju lepiki, płynne folie, maty bitumiczne, powłoki termalne, papy termozgrzewalne. Na to nanoszą np. styropian fundamentowy, płyty XPS czy styrodur. Wybrane materiały powinny szczelnie pokrywać fundamenty, posiadać niski współczynnik przenikania ciepła, a także charakteryzować się twardością, wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne i przenikanie wody. Z grupy nowoczesnych produktów, stosowanych również przez naszą firmę, bardzo dobrze sprawdza się izolacja cementowo-polimerowa, która zachowuje dużą dyfuzyjność, co pozwala ścianie oddychać. Poza tym ma dużą zdolność do mostkowania rys i bardzo dobrze łączy się z różnego rodzaju podłożami, w tym pozostałościami starych powłok izolacyjnych.

Dlaczego izolacja fundamentów w starym domu jest kluczowa dla bezpieczeństwa?

Ocieplenie fundamentów oraz ich zabezpieczenie przed wodą i wilgocią to podstawa trwałości konstrukcji, komfortu cieplnego domowników i ekonomicznej eksploatacji budynku. Pozwala zamienić stary, zawilgocony, wychłodzony budynek w suchy, ciepły, ekonomiczny, przyjazny dla ludzi i środowiska dom. Ponadto wysokiej jakości, prawidłowo wykonana izolacja wydłuża żywotność konstrukcji, zapobiegając pęknięciom i osiadaniu budynku.

Podsumowanie

Hydroizolacja to jeden z ważniejszych etapów budowy domu. Dzisiaj inwestorzy mają swobodny dostęp do wysokiej jakości materiałów budowlanych, nowoczesnych technologii oraz do usług wyspecjalizowanych w tym zakresie firm, które zrealizują prace kompleksowo. Kiedyś izolacja fundamentów była nawet pomijana przez wykonawców, czego pokłosiem są zawilgocone, zniszczone, nieefektywne energetycznie budynki. W procesie wyboru zarówno optymalnej metody hydroizolacji, jak również izolacji termicznej starego domu, warto zaufać profesjonalistom.