Ocieplenie piwnicy od wewnątrz

O ocieplenie piwnicy należy zadbać rozpoczynając budowę domu. Na etapie prac budowlanych ocieplenia piwnicy dokonuje się od zewnątrz budynku. Jednak może się zdarzyć, że jedyną dostępną opcją jest ocieplenie piwnicy od wewnątrz. Dzieje się tak w przypadku istniejących budynków, gdy wolimy uniknąć inwazyjnych i kosztownych przedsięwzięć budowlanych. Jeśli w Twoim domu nieocieplona piwnica powoduje straty energii cieplnej i chłód odczuwalny nie tylko w pomieszczeniach piwnicznych, czas pomyśleć nad rozwiązaniem tego problemu. Czy izolacja piwnicy od środka może przynieść satysfakcjonujący efekt? Ekspert MPH Kapilar wyjaśnia.

Ocieplenie piwnicy od wewnątrz – od czego zacząć?

Izolację piwnicy od środka w istniejącym budynku należy rozpocząć od osuszenia ściany, na której znajdzie się materiał izolacyjny. Na liście prac trzeba uwzględnić izolację termiczną cokołu i podłogi, zaizolować ściany fundamentowe poniżej poziomu gruntu oraz zadbać o ocieplenie stropu zlokalizowanego pomiędzy piwnicą a parterem. Należy też zastanowić się, jaki materiał izolacyjny najlepiej sprawdzi się do ocieplania piwnicy w konkretnych warunkach. Powinien charakteryzować się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (λ) oraz wysoką odpornością na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

Jakie materiały potrzebne są do ocieplenia piwnicy?

Do wykonania izolacji piwnicy od wewnątrz pomieszczenia świetnie sprawdzają się płyty styropianowe. Polistyren ekspandowany EPS 100 lub 150 (styropian fundamentowy) posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i nie wchłania wilgoci. Często wykorzystywany jest także polistyren ekstrudowany XPS, który charakteryzuje się minimalną nasiąkliwością, doskonałą stabilnością parametrów, wysoką wytrzymałością na ściskanie i dobrym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Ze względu na te właściwości nadaje się do zastosowań nawet w trudnych warunkach, np. przy wysokim poziomie wód gruntowych. Z izolacją piwnicy od środka skutecznie radzą sobie również twarde płyty z pianki poliuretanowej (poliuretan PIR). W praktyce stosowana jest jeszcze wełna mineralna.

Jak poprawnie ocieplić piwnice od wewnątrz?

Ocieplenie piwnicy od wewnątrz styropianem to prosty i stosunkowo niedrogi sposób na realną poprawę komfortu cieplnego w pomieszczeniach mieszkalnych. Płyty styropianowe należy przymocować do osuszonego oraz oczyszczonego stropu i ścian, używając specjalnego kleju lub lepiku asfaltowego. Pokrycia płytami wymaga cała powierzchnia sufitu. Po zaizolowaniu strop można wykończyć według uznania. Natomiast ocieplenie piwnicy od wewnątrz wełną mineralną polega na jej umieszczeniu pomiędzy stropem a płytami karton-gips. Następnie pokrywa się płyty masą szpachlową. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu nakładów finansowych i czasowych do minimum, możesz rozważyć ocieplenie jedynie stropu między piwnicą a kondygnacją powyżej. Efektem będzie m.in. odczuwalnie cieplejsza podłoga na parterze.

Dlaczego ocieplenie piwnicy od wewnątrz jest ważne?

Dobrej jakości, poprawnie wykonana izolacja termiczna piwnicy pomaga znacząco ograniczyć straty ciepła i pozytywnie wpływa na odczuwany komfort cieplny. Nieocieplona lub niewłaściwie zaizolowana piwnica powoduje wychładzanie parteru, co nie tylko niepotrzebnie winduje koszty eksploatacji budynku, ale również sprzyja rozwojowi pleśni na ścianach. Chociaż najskuteczniejszym sposobem na ocieplenie piwnicy jest zaizolowanie jej ścian od zewnątrz oraz ocieplenie stropu z obu stron, to często prace od środka są jedyną, dostępną (szczególnie finansowo) opcją dla inwestora użytkującego lub nabywającego stary, podpiwniczony budynek. Izolacja piwnicy od zewnątrz to ogromna inwestycja, wymagająca odsłonięcia ścian znajdujących się pod ziemią, co wiążę się z uciążliwymi, inwazyjnymi i kosztownymi pracami ziemnymi. Zaizolowanie piwnicy od wewnątrz bez wątpienia spowoduje odczuwalną różnicę dla domowników – szczególnie, gdy wcześniej strop nie był w ogóle ocieplony. Przy stosunkowo niewielkich nakładach pracy, czasu i finansów, można realnie obniżyć rachunki za ogrzewanie, znacząco poprawić komfort cieplny w pomieszczeniach mieszkalnych oraz zadbać o środowisko naturalne, dając dobry przykład młodszym domownikom. Co więcej, w przyszłości można taką piwnicę zagospodarować pod np. biuro.

Podsumowanie

Właściwe ocieplenie piwnicy zapobiega migracji chłodu i wilgoci do wyższych kondygnacji budynku. Wpływa na komfort cieplny i rachunki za ogrzewanie. Na etapie budowy domu prace przebiegają od zewnątrz. Izolacja piwnicy od środka jest przeprowadzana w zasadzie tylko w istniejących obiektach. W krótkim czasie i przy niewielkich nakładach finansowych może przynieść naprawdę zadowalające efekty.