Izolacja piwnicy od wewnątrz - dlaczego należy to zrobić?

W MPH Kapilar regularnie zajmujemy się usuwaniem wilgoci ze ścian piwnicznych i odtwarzaniem prawidłowej hydroizolacji piwnicy. Skutecznie osuszamy i trwale zabezpieczamy budynki z podpiwniczeniem przed nawrotem problemu. Hydroizolacja piwnicy powinna zostać wykonana na etapie budowy domu. W przypadku starszych budynków może zostać odtworzona. Rynek oferuje różne metody i preparaty, a prace mogą być realizowane od zewnątrz i od wewnątrz budynku. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego należy zabezpieczyć piwnicę przed wodą i wilgocią oraz jak przebiega wykonanie izolacji piwnicy od wewnątrz i od zewnątrz budynku.

Dlaczego izolacja piwnicy jest ważna?

Wskutek istniejącej wilgoci dochodzi do trwałej, postępującej degradacji materiału budowlanego, co może prowadzić do uszkodzenia struktury budynku. Po pomieszczeniach piwnicznych wilgoć i woda atakują kolejne kondygnacje budynku. Wówczas problem staje się realnie odczuwalny i zauważalny gołym okiem. I nie ma co liczyć na jego samoistne rozwiązanie. Ze ścian zaczynają odpadać farby i tynki, rozwijają się grzyby i pleśnie, pojawiają się wykwity solne, w pomieszczeniach utrzymuje się nieprzyjemny chłód i odór stęchlizny. Reakcja właściciela/zarządcy obiektu na mokre powierzchnie w piwnicach powinna być natychmiastowa, a metoda i narzędzia precyzyjnie dopasowane do problemu.

Czym jest hydroizolacja piwnicy?

Hydroizolacja piwnicy to proces zabezpieczania ścian i podłogi w podpiwniczonej części obiektu przed wilgocią, szczególnie przed tzw. podciąganiem kapilarnym, czyli przed przenikaniem wody z gruntu przez mury ku górze. Podciąganie kapilarne jest najczęstszą przyczyną zawilgocenia ścian. Chroni przed nim hydroizolacja pozioma, którą wykonuje się między ławami fundamentowymi a ścianami oraz między ścianami parteru a fundamentem. Z kolei ściany fundamentowe zabezpiecza się przed wodami gruntowymi za pomocą hydroizolacji pionowej. Izolacją należy pokryć bezpośrednio całą powierzchnię ściany fundamentowej, a następnie osłonić materiałem termoizolacyjnym lub matami ochronno-drenażowymi. Obydwie izolacje wymagają w pełni szczelnego połączenia.

Jakie są metody izolacji piwnicy?

Izolacja piwnicy może być wykonywana od nowa albo odtwarzana w przypadku istniejących budynków. Służą do tego różne, mniej i bardziej inwazyjne metody, a prace mogą być przeprowadzane zarówno od środka obiektu, jak i wokół budynku. Dobór metody, narzędzi i produktów powinien uwzględniać warunki wodno-gruntowe w miejscu inwestycji oraz specyfikę konstrukcji budynku. Dlatego kluczowe znaczenie dla efektu końcowego ma wybór takiego wykonawcy, który potrafi dokonać profesjonalnej analizy i podjąć odpowiednie kroki. Jeśli badania gruntowo-wodne wykażą wysoki poziom wody gruntowej (np. budujesz dom na terenach podmokłych lub gliniastych), piwnica będzie wysoce narażona na zawilgocenie. Wówczas już na etapie budowy domu powinna zostać wykonana izolacja ciężka z drenażem. Przy ekstremalnie niesprzyjających warunkach, brak właściwej izolacji może powodować zalewanie piwnic.

Jakich materiałów użyć do izolacji piwnicy?

Do izolacji piwnicy przeznaczone są różnorodne środki izolacyjne i akcesoria. Można je kupić w sklepach i hurtowniach z chemią budowlaną. Do wykonywania hydroizolacji poziomej służy m.in. papa termozgrzewalna oraz mineralne szlamy uszczelniające. Do izolacji pionowej używane są m.in. masy bitumiczne i polimerowe, zaprawy wodoszczelne oraz papy. Do wyboru pozostają preparaty gotowe do użytku oraz izolacje dwuskładnikowe, które wymagają mieszania preparatów w odpowiednich proporcjach. Do izolacji termicznej piwnicy często używa się obecnie pianki PIR ze względu na liczne zalety użytkowe (trudnopalność, odporność cieplną, lekkość i łatwość obróbki) oraz stosunkowo niską cenę.

Jak przygotować się do izolacji piwnicy?

Chociaż w internecie można znaleźć poradniki na temat samodzielnego wykonania izolacji piwnicy, rekomendujemy powierzenie tego zadania specjalistycznej firmie. Usuwanie wilgoci z budynków wymaga wiedzy, doświadczenia i precyzji. Wiele niuansów może mieć decydujące znaczenie dla skuteczności i trwałości izolacji. Ponadto przy samodzielnym wykonywaniu prac trzeba zaopatrzyć się w elektronarzędzia i posiadać wiedzę na temat ich bezpiecznej obsługi. Potrzebne będą też odpowiednie materiały. Doświadczona w hydroizolacjach firma wykona prace kompleksowo, począwszy od szczegółowej analizy problemu, przez dobór metody i kompletację materiałów, po realizację i kontrolę powykonawczą. Może się np. okazać, że do rozpoczęcia prac nie trzeba doprowadzać murów do całkowitego wyschnięcia za pomocą osuszaczy, co w wielu metodach jest niezbędne. Wilgotne podłoże potrafi wręcz usprawniać proces uszczelniania. Tak dzieje się w przypadku osuszania budynków i odtwarzania izolacji przeciwwilgociowej metodą Iniekcji Krystalicznej®.

Izolacja piwnicy od wewnątrz a od zewnątrz

Izolacja ścian piwnicy od zewnątrz wiąże się z odkopaniem fundamentów w celu ich zabezpieczenia, a co za tym idzie – ze znaczną inwazyjnością i wysokimi kosztami prac. Dlatego w wielu przypadkach atrakcyjniejszą opcję dla inwestora stanowi hydroizolacja piwnicy od wewnątrz. Proces ten nie wymaga prowadzenia zaawansowanych prac ziemnych, co pozwala znacząco przyspieszyć realizację i obniżyć koszty inwestycji. Na ogół wystarcza odsłonić mury i ewentualnie okrycie podłogi, gdy trzeba wykonać również hydroizolację posadzki. Korzysta się głównie z nowoczesnej chemii budowlanej. Gdy problem zawilgocenia murów zdążył wkroczyć na zaawansowany poziom, czyli mówimy o istniejącym budynku, a nie o nowym, dopiero budowanym, rekomendowanym rozwiązaniem jest izolacja iniekcyjna, realizowana od wewnątrz. W skutecznym, trwałym i błyskawicznym wypchnięciu wody – nawet tej gromadzonej latami – pomaga iniekcja krystaliczna. Metoda ta umożliwia jednoczesne odtworzenie właściwej hydroizolacji, aby nie dochodziło do ponownego przedostawania się wilgoci do wnętrza konstrukcji. Wykonanie hydroizolacji poziomej polega w skrócie na nawierceniu otworów w ścianie i wprowadzeniu w nie preparatu iniekcyjnego. Po kilku dniach powstaje bariera zabezpieczająca ścianę przed podciąganiem kapilarnym. Aby odtworzyć izolację pionową wykonuje się tzw. iniekcję strukturalną (ewentualnie kurtynową w przypadku innych technologii) – siatkę odwiertów na izolowanej powierzchni ściany. W ten sposób powstaje struktura zabezpieczająca ścianę przed wilgocią w pełnym przekroju. Wilgoć przestaje dostawać się do środka piwnicy od boku ściany od zewnątrz. Iniekcji strukturalnej nie stosuje się podczas budowy domu. Warto wiedzieć, że posługiwanie się techniką iniekcji wymaga doświadczenia, wiedzy, staranności oraz dostępu do specjalistycznych środków iniekcyjnych.

Podsumowanie

Kwestię hydroizolacji zarówno poziomej, jak i pionowej planuje się na etapie projektowania i budowy domu. Jeśli w istniejącym obiekcie wystąpił problem namokniętych , najprawdopodobniej izolacja przeciwwilgociowa została niewłaściwie wykonana lub nawet pominięta. Wówczas hydroizolację próbuje się odtworzyć. Najmniej inwazyjnym rozwiązaniem, pozwalającym uniknąć kosztownych prac ziemnych, jest izolacja piwnicy od wewnątrz. Na najniżej położonej kondygnacji, na ścianach i podłodze wykonuje się uszczelnienie. W większości przypadków izolacja piwnicy od wewnątrz, o ile zostanie prawidłowo przeprowadzona i z użyciem wysokiej jakości produktów, przynosi satysfakcjonujący i długotrwały (nawet bezterminowo trwały) efekt.

Jeśli i Ty walczysz z wilgocią w domu lub firmie, skontaktuj się z nami. Postaramy się rozprawić z problemem skutecznie i trwale.

i