Osuszanie murów - wszystko co musisz wiedzieć

Zacieki, pleśń i wykwity solne na ścianach, odpadająca farba, ciągłe uczucie chłodu i nieprzyjemny zapach stęchlizny – to najczęstsze objawy problemu z wilgocią. Problemu, który nie zniknie sam. Przeciwnie, będzie postępować, atakując kolejne ściany i piętra, niszcząc Twój dom i obniżając jakość życia. Na szczęście masz… nas! Przeprowadzamy osuszanie murów przy jednoczesnym odtworzeniu izolacji przeciwwilgociowej. Wszystko (no prawie), co warto wiedzieć o procesie osuszania murów, opisaliśmy w poniższym artykule.

Osuszanie murów – jakie ma znaczenie w budownictwie?

Gdy podstawa budynku nie została prawidłowo (albo w ogóle) zaizolowana, materiał budowlany będzie wchłaniał wodę z gruntu. Wilgoć gruntowa od fundamentów będzie migrować coraz wyżej i wyżej, atakując kolejne ściany i kondygnacje obiektu. Zjawisko wchłaniania wody gruntowej poprzez pory (kapilary) w materiale nosi nazwę podciągania kapilarnego. Jest ono najczęstszą przyczyną zawilgocenia ścian. Wskutek postępującego zawilgocenia murów, w pomieszczeniach mieszkalnych zaczynają rozwijać się grzyby i pleśnie, tynki pękają i odpadają, a zapachu stęchlizny nie da się pozbyć wietrzeniem. Problemy pozornie natury estetycznej, do załatwienia remontem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla komfortu życia, samopoczucia i zdrowia domowników. Ponadto niezablokowanie podciągania kapilarnego powoduje stopniowe osiadanie budynku i pękanie jego struktury. Przy wieloletnich zaniedbaniach istnieje ryzyko nawet zawalenia się konstrukcji. Dlatego problemu wilgoci nie wolno i nie opłaca się bagatelizować. Firmy przeprowadzające osuszanie ścian dysponują dzisiaj niezawodnymi i mało inwazyjnymi technikami, które pozwalają pozbyć się wilgoci z budynku skutecznie i trwale – niezależnie od stopnia zawilgocenia, grubości muru i warunków wodno-gruntowych w miejscu inwestycji.

Metody osuszania murów

Osuszanie murów to proces usuwania wilgoci ze ścian za pomocą odpowiednio dobranych metod, urządzeń, narzędzi, preparatów lub materiałów. Do wyboru pozostają różne metody, jak osuszanie naturalne i sztuczne (wymuszone). W kategorii metod sztucznych wysoką skuteczność wykazuje osuszanie kondensacyjne, tj. przy użyciu osuszaczy kondensacyjnych. Każda z metod znajduje zastosowanie w konkretnych warunkach, dlatego jej doborem powinna się zająć doświadczona firma, która pracuje na różnych, koniecznie sprawdzonych rozwiązaniach i wysokiej jakości produktach. Należy pamiętać, że samo osuszenie murów nie wystarczy, by trwale rozwiązać problem wnikania wody z gruntów do wnętrz. W niedalekiej przyszłości może dojść do ponownego zawilgocenia przegrody. Dlatego niezbędne jest przywrócenie prawidłowej bariery przeciwwilgociowej. Jedynym sposobem na powstrzymanie podciągania kapilarnego jest odtworzenie izolacji poziomej – bariery, która odetnie dostęp wody od dołu. Zabieg ten jest niezbędny, by utrzymać budynek w zadowalającym stanie technicznym przez długi czas. W szybkim i skutecznym wypchnięciu nagromadzonej w murach wilgoci, przy jednoczesnym odtworzeniu blokady przeciwwilgociowej, rewelacyjnie sprawdza się iniekcja krystaliczna. To opatentowana, doskonale przebadana technologia, o której więcej przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jakie materiały potrzebne są do osuszania murów?

Materiały potrzebne do osuszania murów zależą od wybranej metody. Przykładowo, w technologii iniekcji krystalicznej używany jest specjalny materiał iniekcyjny, który składa się z wody, cementu i aktywatora krzemianowego. W MPH Kapilar pracujemy wyłącznie na oryginalnych, polskich produktach, dedykowanych iniekcji krystalicznej, tj.: CRYSTARID®-IK oraz CRYSTARID®-IK AKTYWATOR.

Osuszanie murów metodą iniekcji krystalicznej

Iniekcja krystaliczna to aktualnie jedna z najskuteczniejszych metod osuszania murów i ich trwałego zabezpieczenia przed podciąganiem kapilarnym. Wykonanie hydroizolacji poziomej metodą iniekcji krystalicznej polega na nawierceniu otworów iniekcyjnych w ścianie w jednej linii i w równych odstępach (co 12 cm). Następnie w otwory wprowadza się specjalny iniekt z aktywatorem krzemianowym. Aktywator ma zdolność do identyfikacji w materiale budowalnym kapilar, które podciągają wodę z gruntu oraz do ich uszczelnienia (krystalizacji). Iniekt dodatkowo pełni rolę środka zaślepiającego otwory. Wstępna blokada przeciwwilgociowa powstaje po ok. 7 dniach w zależności od temperatury murów, a pełna – po 3 miesiącach. W ten sposób obiekt zostaje skutecznie i trwale zabezpieczony przed ponownym przedostawaniem się wilgoci gruntowej do wnętrza konstrukcji. W MPH Kapilar osuszanie murów metodą iniekcji krystalicznej przeprowadzamy głównie od środka budynku ze względu na więcej korzyści dla inwestora. Warto wiedzieć, że na efekt końcowy istotny wpływ ma stopień zawilgocenia murów, ponieważ technologia wykorzystuje zjawisko tzw. „mokrej ścieżki”. Ciecz kapilarna jest niezbędna do penetracji i krystalizacji materiału! Im bardziej mokre mury, tym lepsze rezultaty. Z tego powodu iniekcja krystaliczna idealnie sprawdza się do osuszania ścian w starych budynkach, np. w kamienicach, w których wilgoć gromadzi się od wielu lat.

Podsumowanie

Osuszenie murów i zabezpieczenie konstrukcji przed ponownym atakiem wilgoci jest niezbędne dla stabilności funkcjonowania budynku, optymalizacji kosztów jego eksploatacji oraz komfortu i bezpieczeństwa użytkowników. Podczas realizacji prac należy zwrócić uwagę na wiele detali. Każdy niuans może mieć decydujące znaczenie dla efektu końcowego. Dlatego zarówno weryfikację poprawnego zabezpieczenia konstrukcji przed wodą i wilgocią, jak również dobór metody i odtworzenie hydroizolacji, warto powierzyć specjalistycznej, doświadczonej firmie.