Znaczenie hydroizolacji w budownictwie

Wilgoć może stanowić poważne zagrożenie dla konstrukcji budynku, ale również dla zdrowia człowieka, sprzyja bowiem rozwojowi pleśni oraz grzybów w ścianach. Z tego powodu tak ważna jest odpowiednia hydroizolacja. Powinno się ją stosować praktycznie w każdym elemencie konstrukcyjnym budynku. Szczególne znaczenie ma jednak w miejscach narażonych na największy kontakt z wodą. Kluczowe jest wykonanie właściwej hydroizolacji fundamentów osadzonych w gruncie. Szczęśliwie użycie odpowiednich metod oraz materiałów sprawi, że szkodliwe działanie wody zostanie zniwelowane do zera.

Ważnymi miejscami są także balkon lub taras, gdzie przy okazji opadów deszczu czy śniegu może zbierać się duża ilość wody. Dochodzi tutaj także niekorzystne oddziaływanie mrozu na powierzchnię. Te dwa czynniki sprawiają, że izolacja tarasów, balkonów, ale również wszelkich poziomych płaszczyzn zewnętrznych, pod którymi znajduje się przestrzeń mieszkalna jest równie ważnym co problematycznym zadaniem. Aby hydroizolacja spełniała swoją funkcję, warto więc zaufać specjalistom z doświadczeniem w tego typu zabiegach. Drobny błąd czy niedokładność mogą sprawić, że wilgoć stanie się realnym problemem. Jej usunięcie będzie wtedy znacznie bardziej czasochłonne i kosztowne, choć oczywiście możliwe.

Izolacja pozioma fundamentów jako podstawa budownictwa

Kapilarne podciąganie wilgoci przez mury budynku to istotny problem w budownictwie. W jego wyniku zawilgocenie ścian może dochodzić nawet do wysokości 1,5 m od poziomu gruntu. Penetrowanie ścian przez wodę skutkuje obniżeniem ich wytrzymałości mechanicznej, parametrów termoizolacyjnych oraz prowadzi do rozwoju grzybów, pleśni, alg i namnażania drobnoustrojów chorobotwórczych. Zabezpieczeniem przed tym niekorzystnym zjawiskiem jest hydroizolacja pozioma. To podstawowa ochrona ścian przed szkodliwym działaniem wilgoci. Powinna odcinać fundamenty budynku od posadowionej na nich konstrukcji, w rezultacie chroniąc wewnętrzne i obwodowe ściany nośne przed podsiąkiem kapilarnym. Jest to bardzo ważne zabezpieczenie budynku, dlatego warto o nim pamiętać przy początkowych etapach budowy.

Wykonanie szczelnej przepony wymaga oczywiście użycia odpowiednich materiałów, które dobiera się w oparciu o warunki wodno-gruntowe. Do izolacji poziomej fundamentów stosuje się najczęściej wytrzymałą papę na lepiku lub termozgrzewalną oraz odpowiednią folię PCV. Popularność zyskują również wodoszczelne zaprawy polimerowe i specjalne emulsje. Warto jednak pamiętać, że nawet dobrze wykonane tymi metodami izolacje mogą po latach przestać spełniać swoje zadanie. Pomóc w takim przypadku może Iniekcja Krystaliczna, która pozwala na wykonanie bądź odtworzenie trwałej izolacji poziomej w już istniejących konstrukcjach.

Izolacja pionowa także jest istotna

Hydroizolację pionową wykonuje się na powierzchni bocznej ścianach fundamentowych budynku, zwłaszcza gdy zbudowane są z materiałów o dużej nasiąkliwości. Jest ona ważna, choć podstawę zabezpieczenia stanowi hydroizolacja pozioma. Standardowo stosowane materiały są w tym przypadku podobne co przy izolacji poziomej, podobny jest również aspekt ich ograniczonej czasowo trwałości. Niezależnie od ich skuteczności czy niezbędności, pionowe izolacje przeciwwilgociowe stają się standardem, co jest dobrą praktyką. Jeżeli na etapie budowy domu można wykonać coś, co pozwoli zminimalizować ryzyko przedostawania się wilgoci do konstrukcji, zdecydowanie powinno się to zrobić. Warszawa, Szczecin czy Białystok — niezależnie od regionu wykorzystuje się te same rozwiązania, które są normą w budownictwie i mają na celu skutecznie zabezpieczenie przed wodą opadową i gruntową.

Kiedy wilgoć znajduje się już w ścianach budynku, pozostaje zdać się na firmy świadczące profesjonalne usługi w zakresie osuszania oraz wykonania hydroizolacji na istniejących fundamentach. Ważne jest tu znalezienie przyczyny problemu, a następnie skuteczne jej usunięcie. Jeden z nowoczesnych sposobów, przynoszący bardzo dobre efekty to wspomniana już Iniekcja Krystaliczna. Opiera się ona na podawaniu w specjalnie wykonane otwory preparatu nadającego ścianie wysokie parametry przeciwwilgociowe. Iniekcję można także przeprowadzić z zastosowaniem żywic syntetycznych. Wtłoczone pod wysokim ciśnieniem do wnętrza ściany uszczelniają i uodparniają ją na oddziaływanie wilgoci. Konkretną metodę dopasowuje się do rodzaju konstrukcji oraz charakteru przesiąków wilgoci.